Abyste měli přehled, co a v jakém měsíci je náplní každého správného vinaře, přinášíme vám kalendář, který popisuje ty nejdůležitější vinařské úkony.
Únor
V tomto období je nutné vinohrady ostříhat. Pokud bychom tak neučinili, tak by vinná réva produkovala více hroznů, které by pak rostlinu vyčerpávaly a nedokázali by uzrát.
Vína ve sklepech již nabírají své finální podoby a chuti. Bíle vína se již jen čistí zatímco červená mají před sebou ještě fázi odbourávání kyseliny jablečné. Víno je také nutné zahřívat, aby se bakteriím dobře pracovalo.
Duben – Květen
Na přelomu dubna a května už majitelé vinohrádů čeká krásná povinnost – projív vinice a čekat na první pupeny. V této době je důležité zamezit přístup zvěři (srnky a zajíci), která dokáže nadělat velké škody.
Ve sklepech je také mnoho práce. Ve vinařstvích s bezoxidativním způsobem výroby lahvují nejen kompletní produkci bílých, ale i některých červených vín, aby ve vínech zachovala svěžest a ovocnost. Červená vína se většinou ještě školí, v řadě vinařství leží v sudu, pomalu se prodýchávají a nabírají sílu na svou cestu za konzumentem.
V dubnu také není víkendu, kdy by se nekonala nějaká vinařská akce. Aktuální jsou košty vín, akce otevřených sklepů nebo také výstavy vín.
Červenec
Hrozny už nám odkvetly a nasadily bobulky. Nyní potřebují slunce a vláhu, aby nabraly sílu, koncentraci a cukr. Proto je potřeba, aby vinař správně reagoval na počasí a včas volil postřiky proti plísním a chorobám, ale také se musí před zaměkaním hroznů rozhodnout, zda ještě nesníží výnos a vybraným hroznům tak zajistí lepší vyzrání.
Dochází také k odlistění zóny hroznů, aby se slunce lépe dostalo k bobulkám. Ve výrazně slunných ročních obdobích však hrozí nebezpečí úpalů hroznů, takže je důležité k odlisťování přistupovat opatrně.
Ve sklepě probíhají poslední chvíle, kdy se lahvuje loňská úroda. Za několik týdnů totiž bude sklep plný kvasinek a to by při lahování mohlo způsobit nemalé problémy. Vinař má také několik málo týdnů na přípravu sklepa před kampaní, staví se linky k příjmu hroznů, opravuje a čistí technologie potřebná k lisování či kvašení.
Srpen
Nastává období vinobraní a tím pádem také období burčáku. Jedná se o nejočekávanější dobu chvíle milovníků vín.
Burčák je částečně zkvašený mošt z révy vinné, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Obsah alkoholu bývá v rozsahu 4–6 %. Český vinařský zákon stanovuje, že se pod názvem burčák smí prodávat výhradně produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů révy vinné a že k jeho prodeji smí docházet pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku.
Dalším vývojovým stádiem po burčáku je řežák. Víno dokvasí, ztrácí svou sladkost a díky rozpuštěnému oxidu uhličitému nabírá na kyselosti.
Listopad
Svatomartinské víno přichází 11.11. v 11 hodin 11 minut. Tradice mladého vína vznikala už někdy ve středověku, kdy čeledíni opouštěli službu, dostávali mzdu a hledali si nového hospodáře (případně prodlužovali smlouvu stávající). Mezi čeledíny patřili také vinaři, kteří na sv. Martina zasedli se svým hospodářem, poprvé ochutnali mladé víno a společetně zhodnotili uplynulou sezónu.
Dnes se na sv. Martina oslavuje vstup na nové produkce českých a moravských vín na trh.
Prosinec
V tomto měsíci máme tradici jménem Svěcení vína. Na svátek apoštola Jana (27. prosince) nebo v jeho předvečer se sejdnou vinaři s místním panem farářem a víno si nechají posvětit. Někde se světí přímo v kostele, jinde je spojené s chasou ve slavnostních krojích. Po svěcení často následuje degustace vína, kde se porovnávají mladá vína a hodnotí se uplynulý rok. Na některých místech se tradice svěcení vína přesunula na svátek sv. Martina (11.11.) čímž vlastně zahajuje degustační sezonu mladých vín.
Zdroj: Branko Černý, Wikipedia