Jak se vyrábí růžové víno

růžové víno Růžové víno je vyrobeno z modrých hroznů za pomocí krátkého nakvášení rmutu nebo bez nakvášení. Lisováním hroznů bez nakvášení můžeme tedy vyrobit jak bílé, tak růžové víno. Rmut jsou podrcené hrozny s třapinami a slupkami, které se nechávají nakvášet pouze několik hodin, aby se uvolnilo potřebné barvivo. Poté se mošt oddělí od slupek a dál se zpracovává jako bílé víno.

Vinaři proto často říkají, že rosé svůj život začíná jako červené víno, ale prožívá jako bílé víno.

Růžová vína jsou velmi osvěžující a mají ovocný charakter a dostatek kyselin. Nejsou určená k archivování. Nejlepší doba spotřeby růžového vína je do dvou let od sklizně. Stejně tak se nedoporučuje kupovat si víno, které má čirou lahev a bylo uloženo na světle. Ve víně se pak můžou projevit nežádoucí aromatické tóny a někdy dokonce i pachy, které činí víno nepitelným.

Rozdíl mezi Rosé a Claretem

Rosé je podle českého vinařského zákona obecné označení barvy růžového vína. Názvem klaret nebo claret se smí označovat víno vyrobené z modrých odrůd okamžitým lisováním bez nakvášení rmutu, tedy buď lisováním celých hroznů, nebo samovolným odtékáním moštu ze rmutu.

* Vyjímka u výroby růžového vína se dělá u stolních vín šumivých a perlivých vín, kde se růžové víno vyrábí i ze směsi bílého a červeného vína. Což byl také původ jeho špatné pověsti, kdy si lidé mysleli, že veškeré růžové víno se vyrábí smícháním nekvalitního červeného a bílého vína.

Více o růžovém víně si můžete přečíst v článku růžové víno a nebo na našem serveru Růžové víno.eu.