Jak se pěstuje víno

jak se pěstuje vinná réva Samozřejmě je velký rozdíl, pokud chceme víno pěstovat na své zahrádce pro okrasu a nebo hodláme osadit 20ha půdy a zabývat se pěstováním vinné révy profesionálně. Mi si zde povíme úplné základy, které si je potřeba uvědomit pro oba případy.

Vhodné místo

Výběr vhodného místa pro výsadbu vinné révy je asi tím nejdůležitějším. Ideální pro pěstování vinné révy je jižní svah. Rovina je již méně příznivá. Réva má ráda úrodnou půdu a dobře se jí daří v teplých, ale i podhůrských oblastech. Ideální teplota vzduchu je okolo 15 stupňů Celsia.

Vinná réva je také náročná na světlo. Jeho dostatek zaručuje kvalitní dozrávání hroznů, v kterých se tvoří cukry a aromatické látky. Důležité je se vyvarovat větrným místům a přístupu mrazu.

Odrůdy

Odrůdy vinné révy se liší v barvě, tlouštce slupky, poměru kyselin k cukrům a jiných faktorech. Většina aromatických látek je uchována ve slupce.

Nejjednodušší odrůdy pro pěstitele začátečníky jsou: za bílé odrůdy Krystal, Prim (Palatina), Chrupka bílá, Vostorg, i Solaris. Z modrých Chrupka červená, Isabella (Chorvát), Nero, Agát Donskoj, Alden. Z červených Festivalnyj a Cabernet Cortis.

Vysazujeme

Nejdříve si vykopeme jámu o hloubce cca 50cm a zkypříme dno. Poté zastřihneme kořeny sazenice a vložíme ji do jámy. Až vyraší výhonky, tak vybereme jeden a ostatní vytrháme. Z něj pak vyroste kmínek. Vedle něj si zapíchneme 1,5 m dlouhou tyč, ke které budeme kmínek vázat, aby rostl jen vzhůru. Vážeme jej po cca 20 cm.

Podrobný popis jak prořezávat vinnou révu najdete u zahrádkáře jménem Jerome.