Růžové víno

Ještě před deseti lety se společnost dělila na dvě skupiny – na milovníky bílého vína a na milovníky vína červeného. Ovšem teď je tomu jinak a na scénu vstupuje nový druh vína – víno růžové.

Růžové víno můžeme znát i pod názvy rosé či rose víno. Tento typ vína se vyznačuje oranžovou až růžovou barvou, ovšem někdy může mít až fialový nádech. Barva růžového vína, stejně jako u jiných vín, závisí na použitých surovinách a na technologii výroby. Spousta lidí si myslí, že růžové víno vzniká smícháním vína bílého a červeného. Opravdu tomu tak není. Pravé růžové víno se vyrábí z modrých hroznů a to krátkým nakvášením rmutu (hmota tvořená rozemletými bobulemi vinné révy) nebo také bez nakvášení.

Mohli jste zaslechnout výrok, že růžové víno začíná svůj život jako víno červené, ale pak jej žije jako víno bílé. Tento výrok naprosto souhlasí, jelikož se růžové víno ze začátku vyrábí stejnou metodou jako víno červené, a jen díky krátkému kvašení má potom vlastnosti podobné vínu bílému. Může Vám připadat, že růžové víno je daleko svěžejší než víno bílé či červené, což je dáno zvýšeným obsahem kyselin. Proto také růžová vína chladíme o něco více než vína bílá a jsou tak naším skvělým společníkem pro letní dny.

Kam dál?