Výroba ledového vína spočívá v dodržení teploty hroznů. Ta nesmí být od sklizně po dobu lisování menší než -6 stupňů Celsia. Šťáva z nich tak neroztaje po celou dobu výrobního procesu. Při lisování zmrzlých hroznů zůstává voda ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vytéká hustý a velmi sladký koncentrovaný mošt. Cukernatost ledového vína je určena minimální hranici 27 stupňů.
V případě, že se rozhodnete pěstovat ledové víno, tak počítejte s tím, že jde o velmi riskantní proces. Víno totiž musíte nechat na keřích až do prvních mrazů s čímž je spjato několik možných hrozeb. Hrozny mohou být napadeny hnilobou, poškozeny ptactvem (špačky) a nebo zcela odcizeny zloději. K výrobě ledového vína je také nutné používat pozdní odrůdy (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Sauvignon nebo Veltlínské zelené).
Ledové víno má výrazné aroma, nižší obsah alkoholu (8-9%) a vysobý zbytek cukru. Stejně jako u slámového vína má ledové víno nízkou výlisnost cca 20%. Spojímeli to s pracností při výrobě, tak je jasné, že ledové víno bude velmi drahé. Podmínky pro výrobu tohoto druhu vína jsou nejlepší v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Slovinsku, Kanadě a České republice.
Poznámka: Někteří vinaři začali s výrobou vína nekalým způsobem. Místo toho, aby nechávali hrozny na vinici až do doby, kdy začne mrznout, vloží je do mrazáku a simulují tak proces na vinici. Což je ale v našem státě nezákonné a hrozí za to vysoká pokuta. Dokázat to, je však skoro nemožné.
Obdobnou specialitou je slámové víno.